fbpx

Vodnopólistka v zápase s koronou. Následky po Covid-19 si liečila 18-ročná športovkyňa v hyperbarickej komore OXYMED v piešťanskom ADELI.

Tamara je gymnazistkou na piešťanskom gymnáziu a reprezentantkou Slovenska vo vodnom póle. 18 -ročné dievča trávi dištančnú výučbu v maďarskom Szentési, kde hrá s Szentesi Vízilabda klub  maďarskú prvú ligu. 4 hodiny cesty od svojej rodiny na Slovensku.

Neoslávené 18. narodeniny

Bolo to práve medzi Tamarkinými 18. narodeninami začiatkom decembra 2020 a Vianocami, keď sa kvôli ceste domov na Slovensko nechala v Maďarsku testovať. Prvé kolo zápasu s Koronou zastihlo jej spoluhráčky v tíme ešte v lete a Tamare sa vyhlo. Pred Vianocami skórovala Korona: Tentoraz jej vyšiel pozitívny test na Sars Cov 2. Symptómy ochorenia mala veľmi striedme, išlo len o mierne zvýšenie telesnej teploty, celý čas preležala. Cez Vianoce a Nový rok mala ešte silné bolesti hlavy a cítila sa unavená.

Kvalifikácia na Olympiádu bude musieť počkať

Nápadná zmena jej zdravotného stavu sa ukázala až späť v bazéne. Paradoxne, nie na prvý, ale až na druhý deň kvalifikačného tréningu so slovenskou reprezentáciou v Šamoríne. Z očakávaných 3,5 kilometra zvládla Tamarka už len polovicu. Hovorí: „Zaspávala som v bazéne, tréneri slovenskej reprezentácie očakávali však plný výkon covid-necovid.“ Dopadlo to predčasným odchodom z kvalifikačného tréningu. Či jej to bolo ľúto? Áno aj nie. Inteligentné dievča vycítilo oslabenia, ktoré vznikli v koronovej sezóne v ich družstve a bolelo ju, že nemá šancu posilniť tím v boji o kvalifikáciu na Olympiádu do Tokia. Na druhej strane, Tamara evidentne nie je z cukru a dala sa do boja s následkami Korony a práve terapiou, v ktorej sa cítila ako ryba vo vode…

Hyperbarická oxygenoterapia

Covid-19 je ochorenie, ktoré zanecháva stopy na tele i duši. Vysadí z rovnováhy imunitu a otvorí dvere iným infekciám, je zodpovedný za vznik trombóz ako aj zápal ciev. Paradoxne, aj (mnohým) ľuďom s problémami vychádzajú dobré laboratórne testy. Tamarine pľúca boli na röntgene rovnako bez nálezu. Pritom cítila, že nie je vo svojej koži a už vôbec nie v predošlej kondícii. Terapia, ktorá jej dávala nádej, sa zameriava na celkovú regeneráciu systémov a telesných orgánov. Dýchanie čistého kyslíka pod tlakom je výnimočná situácia pre ľudský organizmus, ktorá umožňuje preniknúť kyslíku hlbšie do tkanív orgánov. Kyslík tak regeneruje miesta, ktoré trpeli počas chorôb nedostatkom kyslíka, avšak nielen to. Kyslík mení metabolizmus buniek priaznivým smerom, podporuje činnosť orgánov v správnom režime. Výsledok je badateľný behom pár týždňov: orgány so zlepšenou funkciou robia lepšiu službu a človeka zaplaví sila a energia. Vyliečený pacient má opäť pocit kontroly nad svojim telom i mysľou.

Tamara sa dostala do hyperbarickej komory s pocitmi, že nemá čo stratiť, len získať. Dr. Inna Durda, vedúca Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie v OXYMEDe v piešťanskom ADELI ju upozornila, že výsledok sa môže dostaviť až o niekoľko týždňov. Tamara sa posadila do komory každý deň na 75 minút po dobu jeden týždeň. Tlak na úrovni 12 metrov pod vodnou hladinou jej prekážal podobne, ako aj každému inému „neplavcovi“: len prvé minúty prvého sedenia. Rodina, priatelia a terapia zlepšili celkový pocit z „pocovidovej“ reality.  Dá sa však tiež povedať, že Tamara mala šťastie, že nastúpila na terapiu do HBOT (Hyperbarická oxygenoterapia) jeden mesiac po tom, ako sa u nej choroba prejavila. Výsledky na seba nenechali dlho čakať.

Pláva ako drak

Prvé rozplavby v maďarskom bazéne, bezprostredne po terapii v hyperbarickej komore boli zamerané na kondičku a ďaleko od optimálneho času: 1 minúta 10 sekúnd na 100m. Dva mesiace po vypuknutí ochorenia COVID-19 sa čas zlepšoval a na zápase maďarskej vodnopólovej ligy 17. februára už jej rodičia na živom prenose v televízii videli, že Tamara pláva ako drak.

Dievča, ktoré má čerstvých 18 rokov má o niekoľko životných skúseností viac: nie všetky spoluhráčky sú po COVID-19 v predošlej forme, napriek miernemu priebehu sú svedkami rôzneho rozsahu poškodenia pľúc.

To, že sa väčšine darí dobre znamená, že nemôžeme bagatelizovať a ignorovať problémy jednotlivcov, u ktorých je priebeh ochorenia skryte dramatickejší a môže mať devastujúce následky.

Tamaru stále ešte čaká poriadna oslava 18.narodenín s kamarátmi. V časoch, keď budú opatrenia na ochranu pred pandémiou miernejšie. V jej živote ďaleko od rodičov v prísnom režime športového klubu je pre ňu najväčším darčekom telefonáty plné podpory s blízkymi: „O športe, škole a výkone s nimi nehovorím. Som zvedavá na maličkosti, ktoré ma rozosmejú“.

 

 

 

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.