fbpx

Chcem absolvovať hyperbarickú oxygenoterapiu, ako mám postupovať?

Ak chcete absolvovať hyperbarickú oxygenoterapiu, je potrebné nás kontaktovať telefonicky alebo mailom. Možná je tiež osobná konzultácia na našom pracovisku. Počas prvého kontaktu zhodnotíme, či je vaša diagnóza liečiteľná v komore, akú zdravotnú dokumentáciu potrebujete priniesť k vstupnej prehliadke a dohodneme si možnosti liečby aj z časového hľadiska.

Absolvujem pred terapiou vyšetrenie u lekára?

Pred každou sériou expozícii absolvujete vstupné lekárske vyšetrenie lekárom nášho centra. Počas tohto vyšetrenia zhodnotíme zdravotnú dokumentáciu a skonzultujeme Vaše očakávania ohľadom liečby. Lekár Vám tiež odporučí vhodný počet terapeutických sedení podľa Vašej diagnózy a aktuálneho zdravotného stavu.

Potrebujem pred terapiou nejaké špeciálne vyšetrenie?

Okrem vstupnej prehliadky lekárom nášho centra je pre Vašu bezpečnosť potrebné aj ORL vyšetrenie vrátane tympanometrie, ktorým príslušný lekár zhodnotí funkciu sluchovej trubice. Toto vyšetrenie vieme zabezpečiť aj u nás v centre. Ďalšie potrebné vyšetrenia závisia od Vášho zdravotného stavu a odporúčaní lekárov. Informáciu o týchto vyšetreniach dostanete počas prvej konzultácie.

Je potrebné v pretlakovej kyslíkovej komore špeciálne oblečenie?

Z bezpečnostných dôvodov je potrebné, aby ste mali oblečenie zo 100% bavlny, ktoré Vám na terapiu poskytneme. Samozrejmou súčasťou centra je aj šatňa s uzamykateľnými skrinkami na osobné veci.

Sú predmety, ktoré si do komory nesmiem zobrať?

Z bezpečnostných dôvodov Vás prosíme, aby ste si do kyslíkovej komory nebrali:

 • horľavé predmety
 • zápalky, zapaľovače, cigarety
 • elektrické zariadenia
 • mobil, tablet, laptop
 • hodinky, retiazky, náušnice, prstene, náramky
 • iné kovové predmety
 • silónové oblečenie
 • parochne
 • hračky s batériou

Pred vstupom do komory si prosím odstráňte make-up, neaplikujte krémy a masti, parfémy, ani laky na vlasy. Pokiaľ máte otvorenú ranu, prekryte ju len sterilným obväzom. V prípade, že si nie ste istý vhodnosťou predmetov, obráťte sa na náš personál, ktorý Vám rád pomôže. Prosíme o pochopenie pri kontrolovaní týchto opatrení, ide o Vašu bezpečnosť.

Ako prebieha expozícia v pretlakovej kyslíkovej komore?

Expozícia sa začína kompresiou, fázou počas ktorej tlak v komore narastá. Ste vystavený zmenám tlaku vzduchu, preto je dôležité vyrovnávať špeciálnym manévrom tlak v ušiach. K dispozícii máte priamo v komore žuvačky, cukríky a vodu. Následne Vám zdravotnícky personál nasadí tvárovú masku, alebo certifikovanú helmu. Vo fáze izokompresie klienti dýchajú pod tlakom čistý kyslík. Poslednou fázou je dekompresia, tlak v komore klesá na hodnoty atmosférického tlaku a je dôležité, aby ste opakovali manéver na vyrovnanie tlaku v ušiach. Krátko pred ukončením expozície Vám zdravotný personál sníme masku.

Môžem počas expozície komunikovať s obsluhujúcim personálom?

Celý priebeh expozície je pod zdravotníckym a technickým dohľadom. Nad každým sedadlom máte k dispozícii červené tlačidlo, ktorým v prípade problémov s dýchaním, nevoľnosti alebo núdze upozorníte obsluhujúci personál hyperbarickej komory.

Môžem si do komory zobrať knihu?

Keďže terapia v komore trvá určitý čas, na jeho skrátenie si do komory můžete priniesť knihu alebo časopis. V komore sú tiež 2 televízne obrazovky s programom podľa zloženia klientov v komore. K dispozícii sú Vám tiež knihy a časopisy v našej čakárni.

Má hyperbarická oxygenoterapia nejaké kontraindikácie?

Ako každá medicínska procedúra, aj hyperbarická oxygenoterapia má svoje riziká a kontraindikácie. Potenciálne problémy sa snažíme odhaliť počas vstupnej prehliadky, preto Vás prosíme o spoluprácu a poskytnutie pravdivých informácii. V prípade nasledujúcich diagnóz Vám lekár může odporučiť terapiu neabsolvovať, alebo aspoň odložiť do obdobia zlepšenia stavu:

 • stavy po úrazoch hrudníka, ochoreniach pľúc
 • liečba niektorými liekmi (doxomycin, cis-platina, antabus…)
 • akútna infekcia horných dýchacích ciest, prínosových dutín a uší
 • klaustrofobia
 • ochorenia sprevádzané krčovými stavmi
 • tehotenstvo

V případě, že trpíte vymenovanými ochoreniami, prosíme informujte nás o tom a riaďťe sa pokynmi lekárov nášho centra.

Platia pre liečbu detí vo Vašom centre špeciálne podmienky?

V našom centre liečime deti od 2 rokov. U detí do 5 rokov vyžadujeme prítomnosť rodiča alebo inej dospelej sprievodnej osoby priamo v hyperbarickej komore. U starších detí môže prítomnosť sprievodnej osoby odporučiť lekár centra podľa zdravotného stavu Vášho dieťaťa. Ako sprievodná osoba pre terapiu musíte spĺňať zdravotné predpoklady vstupu do komory.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Opýtajte sa nás, odpovieme v krátkej dobe.
Položiť otázku

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.