fbpx

„Sama seba som nespoznávala“ – hovorí 42 ročná postcovidová pacientka. Po post-covidovej rehabilitácii opustila ADELI v oveľa väčšej pohode, posilnená, vyrovnaná a s cvičeniami „na doma“.

Čo sa stalo?

Mama dvoch detí nedá na manžela a svoje dve 11 a 17 ročné deti dopustiť. Všetci jej vychádzali v ústrety. Všetci sa z COVIDu vystrábili rýchlo, na rozdiel od nich sa stav Doris zhoršoval. Takisto v banke, kde Doris pracuje sa k nej správali maximálne tolerantne, po dlhej PN-ke sa pokúsila pracovať. Covid však písal iný scenár…

Pri chrípke človek vie, nakoľko je vážna a aké riziká hrozia – hovorí Doris. Každý pozná „menu“ chrípky, vrátane príznakov, liečby, rekonvalescencie, následkov liečby.

V POROVNANÍ S CHRÍPKOU JE COVID AKO PREHÝBAHÚCE SA ŠVÉDSKE STOLY, pestrá paleta prekvapení a netušených príznakov, z ktorých neviete, ktorý sa Vás bude týkať Vás osobne!

Čítanie s porozumením jej vydržalo maximálne hodinu. Vypadávali jej slovíčka, zošedli jej vlasy, zošúpala sa jej pokožka na dlaniach. Ešte 3 mesiace po COVIDe mala pocit, že má v hlave čosi „vykĺbené“. Jej telo bolo z ničnerobenia krásne zotavené a zároveň smrteľne unavené. Keď zazvonil telefón, dostávala stavy podobné záchvatom paniky, keď mala sama telefonovať kvôli banálnemu termínu u lekára, srdce jej od búšenia šlo vyskočiť z hrude. Ako šli týždne prepadol ju strach, že sa nevylieči.

„DOKÁŽEM SA NIEKEDY VRÁTIŤ K SVOJMU PôVODNÉMU ŽIVOTU?“- trápila sa počas bezsenných nocí…

Podľa odborníkov boli všetky výsledky pacientky v norme. Zabrať zrejme dostávala bránica a záložné dýchanie, ktoré sa človeku spúšťa v strese. Doris je pritom presvedčená, že vírus spustil lavínu príznakov, ktoré zasiahli jej nervovú sústavu.

Čo sa týka pomoci a rehabilitácie, (po COVIDe vo februári) ponúkli jej miesto na rehabilitácii v rodnom Rakúsku až v auguste. Ršte predtým, ako docestovala do ADELI však urobila pár krokov, ktoré priniesli výsledky:

V prvom rade sa Doris samostatne pokúsila obnoviť normálne hltanie. Z čias, keď chodila na logopédiu s deťmi jej zostali materiály, ktoré použila na tréning hltania. S kúskom keksíka cvičili svalstvo úst a hrdla. Podstúpila pravidelné dýchacie cvičenie s cieľom uvoľniť svalstvo bránice. Pravidelne chodila na prechádzky, pri ktorých ju zo začiatku zahanbovala jej mama, ktorá šla rýchlejšie… Pomohla jej i evolučná pedagogička, ktorá sa jej snažila odblokovať koreň mozgu, ktorý údajne blokoval komunikačné funkcie. A lúštila dokola sudoku, krížovky a čítala non-stop ľahké romány. Takto si cvičili stratenú schopnosť koncentrácie, porozumenia obsahu a tvorby slov pri reči. Najväčšou úlohou bolo udržať si optimizmus!

Týždeň na terapii v ADELI jej vrátil takmer všetko, čo sa obnovovalo len postupne. Na fyzioterapii s Ondrejom Murcinom sa naučila dýchacie techniky na zvládanie stresovej reakcie, Nordic walking zvýšil jej výdrž, meditácia obnovila pokojné dýchanie. Výborný prínos vidí Doris v sedeniach v hyperbarickej komore. Realisticky povedané, efekt bude zjavný po návrate domov, k rodine. Ale jedno je jasné: Doris je v tak dobrom zdravotnom stave, že sa plánuje vrátiť do práce už o dva týždne. Bude to super dobrá správa pre jej šéfa, ktorý s ňou pôvodne rátal až na jeseň !!

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.