fbpx

Václav pracuje zhodou okolností v kaviarni, ktorá je súčasťou ADELI Medical Center v Piešťanoch, špecializovanej rehabilitačnej kliniky pre pacientov s neurologickými poruchami pohybu. V areáli je aj hyperbarické centrum. Na covid ochorel v dňoch okolo Silvestra. Všetko bolo horké. Aj sám život.

Bianka Stuppacherová bstuppacherova@pravda.sk

Nevie, kde covid dostal, pretože v tom období bol ,,lockdown“. ,,Asi niekde v obchode, hoci som len raz týždenne išiel na veľký nákup,“ hovorí. ,, Prvé pocity boli, že som stratil chuť, čuch ani veľmi nie. Teplota mi vystúpila na 39 stupňov Celzia. Na PCR som sa dostal až siedmeho januára, aj to v 50 km vzdialenej Trnave. Predstavte si, že tento prvý test bol negatívny! Dlho som tam v horúčke čakal a ešte v ten deň som ráno o štvrtej skončil v nemocnici v Galante. Povedali mi však, že to nie je na hospitalizáciu a mám sa liečiť doma.“

Kašeľ a horúčky pokračovali. Po záchvate kašľa sa nevedel ,,dodýchať“, dušnosť už bola evidentná ako po veľmi dlhom behu. Štrnásteho januára už nemohol rozprávať ani jesť, vládal sa skoncentrovať iba na dýchanie. Pri pití potreboval pauzu medzi dvoma hltmi. Ocitol sa v nemocnici s kyslíkovou maskou na tvári, strávil tam dva týždne. Z toho plných dvanásť dní na kyslíku.

Inhalovanie kyslíka v natlakovanej komore

Doktor Erkin Džamanbajev je odborný poradca ADELI Medical Center v Piešťanoch.  Pochádza z Kirgizska a okrem lekárskeho vzdelania je aj odborníkom na ajurvédu, liečebný systém známy svojím holistickým prístupom. ,,Ľudia vnímajú COVID-19 najmä ako respiračnú diagnózu, ktorá zasahuje pľúca. Covid však často znamená problém s cievami. Prebieha v nich zápal. V takýchto cievach dochádza ku hyperkoagulácii, ľahko a rýchlo sa tvoria tromby, krvné zrazeniny. Medicína zápal rieši podávaním protizápalových liekov kortikoidov. Z dlhodobého hľadiska to však nie je dobré. Pobyt v hyperbarickej komore, tzv. hyperbarická oxygenoterapia, ktorú používame pre liečbu postcovidových stavov u nás, pomáha znižovať viskozitu krvi a takisto zápal. Zabraňuje tvorbe trombov. Je to však iný mechanizmus pôsobenia v porovnaní s liekmi riediacimi krv ako napríklad známy warfarín,“ hovorí doktor Džamanbajev.

,,Najzávažnejším dôsledom COVID-19 je hypoxia, nedostatok kyslíka, pretože jedným z hlavných cieľov koronavírusu sú pľúca. Okrem toho však môže byť narušená funkcia červeného krvného farbiva hemoglobínu, ktorý transportuje kyslík po celom tele. Celková saturácia (nasýtenie organizmu) kyslíkom môže byť u pacientov s postcovidovým syndrómom nižšia. Pobyt v hyperbarickej komore zvýši okysličenie orgánov a tkanív 5- až 10-násobne. Čistý kyslík účinkuje v hyperbarickej komore pod zvýšeným tlakom a aktivuje baroreceptory na koži a slizniciach. Hyperbarická oxygenácia má okrem iného výrazný antimikrobiálny a antivírusový účinok, ktorý minimalizuje spotrebu liekov,“ dodáva Dr. Inna Durda, vedúca lekárka oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v ADELI Medical Center. Inhalovanie čistého kyslíka z tvárovej masky alebo certifikovanej helmy vnútri komory natlakovanej vzduchom spôsobí, že kyslík preniká aj do miest, kam sa v rámci bežného atmosférického tlaku nedostane. Efektívnejšie tak funguje aj bunkový metabolizmus a odstraňovanie splodín látkovej premeny.

Prejavy dlhého covidu

,,Po prekonaní covidu som mal rôzne ďalšie zdravotné problémy,“ vysvetľuje ďalej čašník Václav, ktorý už medzitým obsluhuje v kaviarni medicínskeho centra ADELI v Piešťanoch. Pacienti, ktorí prišli medzi dvoma rehabilitáciami na kávičku, často ani netušia, že aj jemu pomohli práve tu. ,,Zadýchal som sa už pri bežnej činnosti, doslova pri rannom ustieľaní postele,“ hovorí Václav o svojom postcovidovom stave, ktorému sa hovorí aj dlhý covid. ,,Koža sa mi olupovala, nohavice som mal akoby posypané múkou. Na očnom sa ma opýtali, či som utrpel úraz oka, zmenili sa mi totiž cylindre. Riešil som aj urologické problémy, možno som prechladol v nemocnici. A tak by sa dalo pokračovať.“ Najčastejším príznakom poscovidového syndrómu je únava.

Václavovi navrhli liečbu v hyperbarickej komore. Najskôr musel absolvovať ušné vyšetrenie, tzv. tympánometriu. Je to vyšetrenie používané na testovanie funkcie sluchového aparátu zmenou tlaku vzduchu v ušnom kanáli. Nastúpil na predpísaných desať oxygenoterapií. ,, Komora je určená pre 12 ľudí a s natlakovaním aj odtlakovaním v nej sedíte 75 minút. Je to ako v ponorke. Už počas prvej návštevy som pochopil, prečo všetci cmúľajú cukríky. Zaľahne vám v ušiach, je to intenzívnejšie ako v lietadle. Skrátka, zmena tlaku. Zhovárať sa nedá, sedíte, inhalujete a sledujete obrazovku, kde vysielajú obyčajne rozprávky. Asi po piatom sedení som pocítil skok k lepšiemu. Dnes už mám spirometriu na hranici sto percent, na rtg pľúc mám stále nález, ale zlepšuje sa to. Aj počet liekov mi znížili, hoci stále užívam kortikoid a mám dva inhalačné lieky. Čo sa týka očkovania, obvodný lekár mi povedal, že mám dosť protilátok, aby som ešte počkal.“

Vracajú ich do života

,,Moja skúsenosť mi potvrdzuje, že COVID-19 je vlastne spúšťač chorôb, na ktoré bol pacient náchylný,“ tvrdí Dr. Inna Durda. ,,

Pre človeka nie je fatálny vírus, ale komplikácie, ktoré koronavírus spôsobí. A dlhý covid je tiež následok týchto sekundárnych ochorení. Okrem toho ide pri covide o intoxikáciu celého organizmu.. Aj preto sme pre pacientov Postcovidovej rehabilitácie v ADELI vypracovali dotazník, v ktorom veľmi podrobne zisťujeme zdravotný profil konkrétneho pacienta. Venujeme skúmaniu zdravotného stavu pacienta potrebný čas – a nestačí nám len konštatovanie postcovidového stavu.“

V centre hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED liečili už pacientov po covide zo Slovenska, Čiech i Rakúska. Do ADELI prichádzajú pacienti na komplexnú postcovidovú rehabilitáciu, ktorej súčasťou je pobyt v tlakovej komore, ako aj respiračná fyzioterapia, dychové cvičenia, meditácia a iné. Títo pacienti sa buď ešte nedočkali alebo nemajú nárok na kúpeľnú liečbu. Potrebujú sa však veľmi rýchlo vrátiť do práce. Často majú aj psychické ťažkosti. Po terapiách sú zasa schopní šoférovať, pracovať, čítať, zvýši sa ich celková výdrž, chuť do jedla a zlepší sa im spánok. Nesmierne dôležitý je manažment stresu, kontrola spánku a vedomá harmónia tela a mysle. ,,Môžeme bez nadsádzky tvrdiť, že postcovidových pacientov vraciame do života,“ dodáva vedúca lekárka oddelenia OXYMED Inna Durda.

Účinok hyperbarickej oxygenoterapie a postcovidovej rehabilitácie:

 • odstránenie bolestí
 • zlepšenie dýchania
 • zlepšenie spánku
 • zvýšenie vytrvalosti
 • upokojenie psychiky
 • úprava zažívacích ťažkostí
 • zlepšenie orgánových funkcií

(Zdroj: ADELI Medical Center) Článok v denníku PRAVDA (príloha Dobré zdravie) bol publikovaný 25. augusta 2021.

 

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.