fbpx

Keď sa rehabilitačným centrom ozve spev, znamená to, že práca sa darí. Učiteľke spevu Anikó Sárkányovej dlho po covide nielenže do spevu vôbec nebolo. Spievať speváčke zakázali lekári, keďže rozsiahly zápal znefunkčnil jej pľúca aj bránicu. (Mala napadnuté hrdlo a hlasivky od mykózy, ktorú dostala od kyslíka, čo dýchala 2 týždne v nemocnici. Mala zničenú sliznicu v nose a v hltane, ťažko prehĺtala aj vodu). Post-covidová rehabilitácia vyriešila niekoľko problémov jednou ranou.

Čiperná štyridsiatnička Anikó je človek, ktorý miluje svoju prácu. Okrem výuky spevu, teórie a hudobnej výchovy na viacerých školách ešte popri rodine zvláda kopec iných aktivít. Vedie spevácky zbor, v ďalšom spieva, pripravuje žiakov na súťaže aj prijímačky na umelecké školy, dokonca podniká, organizuje malé zájazdy za európskou kultúrou. COVID ju prikoval k posteli a keď po týždni saturácia krvi klesla na 80%, už sa ani posádka sanitky na nič nepýtala a viezli ju rovno do galantskej „covidovej“ nemocnice.  Privítanie znelo tak, ako počujeme častejšie: „Zápal pľúc je tak silný, že funguje len 50% pľúc. Keby ste otáľali s privolaním pohotovosti, čakal by Vás už len ventilátor.“

Správne nastavená liečba a kyslíkový prístroj preliečili prvotné príznaky COVIDu, o úplnom vyliečení však nemohlo byť ani reči. Astma, ktorú mala Anikó už pred COVIDom sa zhoršila, CT pľúc vykazovalo pokles bránice a COVID spustil u pacientky aj diabetes. Mesiac po návrate z nemocnice bola stále slabá a bez dychu. Frustráciu stupňovala odkázanosť na manžela, práceneschopnosť a nepríjemné pády, keď hlava vydala príkaz, ale nohy neposlúchali.  Nedokázala šoférovať, v prstoch nôh akoby nemala vôbec cit. Nasledovalo rázne rozhodnutie odísť na post-covidovú rehabilitáciu.

Dnes, dva týždne po rehabilitácii v ADELI je Anikó veselá a spokojná. Obrat nastal hneď, ako sa dostala do rúk odborných terapeutov. „Keď som prišla do Adeli, ledva som chodila a dýchala. Hyperbarická komora, dá sa povedať, mala na mňa okamžitý účinok. Už po prvom vstupe som mala akoby ľahší krok, po cvičeniach behom 3-4 dní som začala lepšie a zhlboka dýchať. Po covide som skúšala vyučovať spev online, mala som dych ako 5 ročné dieťa, svalstvo celého tela som mala oslabené. Zlepšila sa mi chôdza, kondička, dýchanie, celé telo. Cukor klesol a vrátil sa mi hlas! Po dvoch týždňoch som úplne iná, ako keď som prišla. Upravil sa mi aj cukor v krvi. Druhý týždeň rehabilitácie som už učila niekoľko online hodín priamo z hotela Adeli. Veľmi mi to chýbalo, dokonca môžem opäť šoférovať. Chcem spomenúť terapeutov Adeli, ktorí mi veľmi pomohli. Už sa hýbem skoro tak svižne, ako pred Covidom (smeje sa).

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.