fbpx

Rehabilitácia po COVIDe je témou dňa. Kto však dokáže posúdiť stav pacienta po prekonaní covidu a dokážeme určiť, ako pacientovi pomôcť? Ako pomôže kyslík dýchaný pod tlakom v hyperbarickej komore? Čítajte ďalej…

Post-covidová rehabilitácia, ktorú ponúka Hyperbarické centrum OXYMED v ADELI Medical Center v Piešťanoch je jedno z prvých na Slovensku, ktoré zbiera skúsenosti s programom post-covidovej rehabilitácie. Vychádzame z rôznej miery poškodenia zdravotného stavu a z rôznej miery schopnosti obnovy zdravia, nakoľko post-covidový syndróm má u každého pacienta individuálny priebeh.

ADELI vytvorilo 3 druhy rehabilitačných programov:  Zdravé pľúca, Moja rehabilitácia a Myseľ a telo. Podrobnosti nájdete na https://oxymed.sk/liecba-diagnoz/post-covid19-syndrom/

„Post-covidový rehabilitačný program je určený pre ľudí, ktorí trpia následkami respiračných ochorení a funkčných zlyhaní vnútorných orgánov, zvlášť pre pacientov s prekonaným ochorením COVID-19 stredne ťažkého priebehu. Rehabilitácia pomáha nielen konkrétnemu bolestivému telesnému orgánu, ale všetkým systémom a orgánom v tele vrátiť ich funkčnosť.“ , hovorí MUDr. Inna Durda, vedúca lekárka Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie OXYMED v ADELI Medical Center v Piešťanoch.

Obrovský význam kladieme skúmaniu priebehu COVIDu u pacientov a ich celkovú kvalitnú diagnostiku, vrátane anamnéz ochorení spred ochorenia na COVID-19. Sme svedkami, že COVID-19 môže u niektorých ľudí vyvolať autoimunitnú reakciu, pri ktorej sa imunitný systém omylom zameriava na zdravé tkanivo pacienta. U iných ľudí môže COVID spôsobiť dysreguláciu autonómneho nervového systému zodpovedného za krvný tlak, srdcovú frekvenciu, dýchanie či trávenie.

Hlavným pilierom post-covidovej rehabilitácie je špeciálna hyperbarická komora.

„Fyziologické účinky dýchania čistého kyslíka v pretlaku komory spočívajú predovšetkým v tom, že tlak kyslíka vo všetkých orgánoch a tkanivách sa niekoľkonásobne zvýši a kyslík preniká krvnou plazmou do miest, kam sa za bežného tlaku nedostane. Bunkový metabolizmus tak funguje efektívnejšie a orgány tela sa dôkladne regenerujú“, vysvetľuje MUDr. Durda.

Počas pobytu sa pracuje na základnej zmene kvality života postcovidového pacienta. Ciele terapie sú:

 • zlepšenie dýchania, hĺbky, výdrže a kontroly dychu
 • súbor podporných terapií obnovuje funkčnosť a kapacitu pľúc
 • uľavujeme záťaži srdca a cievneho systému
 • podporujeme trávenie
 • zlepšuje funkciu nervového systému
 • stabilizujeme imunitu

Post-covidová rehabilitácia trvá minimálne 1 týždeň, v ADELI ju poskytujú s ubytovaním, je možné ju však čerpať aj ambulantne. Podstatné je, že programy sú intenzívne a nastavené na potreby pacienta. Absolvuje 4 až 5 terapií denne. Pacientom sa venuje odborný personál zložený z lekárov, fyzioterapeutov, zdravotných sestier, respiračných terapeutov.

POPIS TERAPIÍ:

 • Hyperbarická oxygenoterapia je liečebná metóda, pri ktorej pacienti vdychujú 100 % medicínsky kyslík v natlakovanej komore, kde tlak zodpovedá hĺbke 10 metrov pod hladinou vody. Pod zvýšeným tlakom stúpa 15-krát rozpustnosť kyslíka v telesných tekutinách, okysličujú sa časti tkanív postihnuté odkysličením počas ochorenia.
 • Respiračná fyzioterapia a fyzioterapia hrudníka pomáha uľahčovať vykašliavanie hlienov z pľúc a posilňuje dýchacie svaly.
 • Manuálna terapia zvyšuje hybnosť, rozsah pohybu končatín a tým vytvára priestor vnútorným orgánom, vrátane pľúc.
 • Meditácie harmonizujú myseľ a telo.
 • Masážou sa zvyšuje flexibilita a elasticita svalov, šliach a kĺbov, stimulujú sa aj sekundárne dýchacie svaly.

Medicínsky riaditeľ ADELI, Dr. Erkin Dzhamanbaev, zhŕňa hlavný terapeutický cieľ post-covidovej rehabilitácie: „Rehabilitácia pomáha všetkým systémom a orgánom v tele vrátiť ich funkčnosť.“

Post-covidová rehabilitácia je určená pre všetkých ľudí od 16 rokov, ktorí sú neinfekční a stále u nich pretrváva slabosť, nesústredenosť a bolesti. Podmienkou podstúpenia rehabilitácie je dôkladné preskúmanie zdravotného stavu, zaslanie lekárskych správ a absolvovanie konzultácie s lekárom ADELI.

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.