Mozgové príhody
I keď ľudský mozog tvorí len 2% z celkovej hmotnosti človeka, pre svoju činnosť potrebuje až 20% z celkovej spotreby kyslíka potrebného pre celé ľudské telo. Pri mozgovom infarkte je prerušený prítok krvi do určitej časti mozgu a tým aj dodávka kyslíka.
Vo včasnej fáze dochádza najprv k poruche funkcie mozgových buniek, ktorá je v prípade obnovy dodávky kyslíka ešte obnoviteľná. Pri dlhšie trvajúcom nedostatku kyslíka však nastáva smrť mozgovej bunky, s ňou spojené trvalé poškodenie mozgu a z toho vyplývajúci pohybový, či rečový deficit.
Ako pomáha hyperbarická oxygenoterapia pri liečbe akútnej mozgovej príhody?
Aplikácia hyperbarickej oxygenoterapie po mozgovej príhode dokáže zlepšiť dodávku kyslíka do postihnutej oblasti mozgu a tým zabrániť ďalšiemu poškodeniu a odvrátiť smrť mozgovej bunky.
Kyslík inhalovaný pri zvýšenom tlaku dosahuje vyššiu koncentráciu v krvnej plazme a mozgovomiechovom moku a dostáva sa aj do oblastí mozgového infarktu, kde je prietok krvi zastavený, alebo významne obmedzený.
Čím skôr sa liečba začne, tým viac mozgového tkaniva je možné zachrániť pre trvalým poškodením. Jedná sa najmä o oblasti v okrajových zónach mozgového infarktu – tzv. spiace alebo zamrznuté neuróny, ktoré majú vplyvom nedostatočnej dodávky kyslíka spomalený metabolizmus. Výsledky viacerých štúdií však nasvedčujú, že vplyvom hyperbarickej oxygenoterapie aj po niekoľkých rokoch po prekonaní mozgového infarktu dochádza k „prebudeniu spiacich mozgových buniek“ a výsledkom je zlepšenie mozgových funkcií.
P. Vladimír Bartoň – slovenský divadelný, filmový a dabingový herec po mozgovej príhode už po druhý raz absolvoval v Oxymed Centre svoj špeciálny liečebný plán. Video o tom, ako mu pomohla hyperbarická oxygenoterapia.