fbpx

A teraz nie je reč len o vonkajších symptómoch, ale pôvode a dôvode problémov po COVIDE.

Vedúca Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie Dr. Inna Durda vychádza z pozorovaní postcovidových pacientov v rámci Postcovidovej rehabilitácie v ADELI Medical Center v Piešťanoch, za obdobie ostatných 18 mesiacov:

„Ak po prekonaní infekčnej fázy zostali alebo vznikli symptómy ako kašeľ, dýchavica, bolesti v svaloch, v kĺboch, kožné problémy, slabosť, únava, poruchy spánku, depresie, mnohé neurologické príznaky a kognitívne poruchy, sú to všetko následky COVIDu a teda prejavy postcovidového stavu.

DLHÝ COVID znamená netušené množstvo problémov v tele (1)

Ľudia vnímajú COVID 19 ako respiračnú diagnózu, ktorá zasahuje pľúca. COVID však často znamená problém s cievami. Prebieha v nich zápal. V zapálených cievach prichádza ku hyperkoagulácii, ľahko a rýchlo sa tvoria tromby – krvné zrazeniny. Uvedomujeme si charakteristiky vírusovej infekcie. Vírus je tropný, preniká do celého organizmu.

Pozeráme na pacienta komplexne, lebo vírus pôsobí tiež komplexne. Vírus je testom schopnosti obrany a odolnosti a tie sú u každého človeka odlišné. U staršieho človeka „pripomenie“ vírus zdravotné komplikácie z minulosti, zvýrazňuje ich. Nedisponujeme podrobným výskumom a preto nemôžeme jednoznačne odfiltrovať pôsobenie vírusu od už existujúcich latentných diagnóz, ale je jasné, že: najzávažnejší je dopad Covidu na pľúca, spôsobuje hypoxiu, nedostatočné zásobovanie organizmu okysličenou krvou. Domnievame sa, že vírus narušuje tvorbu červeného krvného farbiva, hemoglobínu, ktorý transportuje kyslík po celom tele.

 

Okrem obyčajných slabostí a dýchavičnosti môže vzniknúť ako jedna z najťažších komplikácii pri COVIDe fibróza pľúc.

COVID sprevádza aj postihnutie nervového systému. Vírus môže vyvolať poškodenia nervového tkaniva ako napr. Guillain – Barré Syndróm (polyneuropatia svalov). Vírus môže mať negatívny vplyv na endokrinný systém, srdcovocievny systém aj krvný obeh.

Sú pacienti, u ktorých vírus spúšťa autoimunitné procesy. Môže spustiť napríklad vaskulitídu (postihnutie ciev) či autoimunitnú tyreoitídu (zápal štítnej žľazy) atď.

Som presvedčená, že vírus je spúšťačom porúch imunitnej reakcie.“ – končí Dr. Durda vymenovanie len tých zistených, zrejmých, zjavných následkov, ktoré má vírus na ľudský organizmus.

 

Ak máte stále po Covide nevysvetliteľné problémy, hoci aj sú krvné testy v poriadku, neváhajte nás kontaktovať, S liečbou postcovidového syndrómu máme skúsenosti neporovnateľné s inými pracoviskami.

https://oxymed.sk/kontakt

Viac o konkrétnych skúsenostiach pacientov čítajte na https://oxymed.sk/nase-skusenosti/

Vieme pomôcť.

ADELI a Hyperbarické centrum Oxymed Piešťany

 

 

HAUX-STARMED 2200/5,5/XL

Technologické zariadenie Centra HBO je tvorené 12miestnou pretlakovou komorou typu HAUX-STARMED 2200/5,5/XL nemeckého výrobcu HAUX-Life Support, GmbH s dodatočnými 2 miestami v predkomore. V komore je možné liečiť i pacienta na lôžku.

Maximálny prevádzkový tlak komory je 5 bar (6,5 ATA). Súčasťou základného vybavenia je vstavané plne automatizované hasiace zariadenie, audio/video monitoring pacienta, klimatizácia, počítačové/manuálne riadenie samotnej expozície, meranie % saturácie kyslíka, meranie % obsahu O2 v atmosfére komory, odsávací prístroj. Súčasťou komory je zásobovacia komora – tunel. Komora je plnená (tlakovaná) vzduchom (nie 100% kyslíkom, ako to je pri 1miestnych komorách), samotný 100% medicinálny kyslík pacienti inhalujú prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom.
 • kapacita pre 12 osôb
 • možnosť ležiaceho pacienta
 • max. prevádzkový tlak 5 bar
 • plnenie atmosférickým vzduchom
 • audio/video monitoring pacienta
 • automatizované riadenie expozície
 • meranie % saturácie kyslíka a % obsahu kyslíka v atmosfére komory
 • inhalácia medicinálneho kyslíka prostredníctvom masiek s uzatvoreným okruhom
 • audio a video systém pre pacienta
 • integrované hasiace zariadenie
Rýchly kontakt

  Osobné údaje, ktoré poskytnete prostredníctvom tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: ADELI s.r.o., so sídlom Hlboká 45, 921 01 Piešťany, Slovenská republika, IČO: 35 850 655. Predmetné osobné údaje budú spracúvane pre účely poskytnutia informácií o službách a produktoch OXYMED Centra ako aj iných informácií, o ktoré požiadate a budú spracúvane na základe oprávneného záujmu.